Gra o Tron Początek Sezonu VI „Red Woman”– recenzja serialu

Najdłuższa zima – to ta, która poprzedzała nowy sezon GoT. Nie ma co ukrywać na ten serial, na ten odcinek, czekały z wytęsknieniem miliony ludzi. Czekały aż ponownie usłyszą opening do serialu – który już teraz jest ikoną naszego pokolenia. I nikt z nas chyba się nie rozczarował.

Oglądanie pierwszego odcinka było jak dobra, długo wyczekiwana uczta. Zdaje mi się nawet, że tym razem (w przeciwieństwie do poprzedniego sezonu) przed pierwszym odcinkiem obowiązywało coś w rodzaju ciszy przedwyborczej. Ilość spoilerów wydawała się być bardzo znikoma, co sugeruje niebywały w naszych czasach przejaw kultury internetowej..

Żeby jednak napisać recenzję muszę przełamać tę cenzurę. Jeśli więc czytelniku nie oglądałeś jeszcze 1 odcinka VI sezonu radzę zatrzymać się w tym miejscu.

Spróbuję podsumować wydarzenia odcinka zaczynając od Winterfell, okupowanego przez znienawidzonych Boltonów. Tak, to ten moment, w którym wszyscy z zadowoleniem możemy obserwować koniec dobrej passy Ramsey’a. Sansa zwiała (wiemy już, że raczej jej nie odzyska), Theon zwiał, Miranda nie żyje a gruba macocha jest w ciąży. Sesese..

9cf6fad3c5b5a1c906538253caa9.1000

Waldzie akurat współczuję – wydaje się być sympatyczną gosposią. Z całą pewnością obawia się Boltona seniora, bo kto by się nie obawiał? Jednak w obecnej sytuacji powinna się raczej martwić juniorem. Ramsey prawdopodobnie już raz pozbył się konkurencji, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że lady Bolton niebawem zadławi się czymś przy obiedzie. Ramsey raczej nie czekałby na urodzenie dziecka. Już pokazało się, że nie jest utalentowanym politykiem. Co wówczas by się stało? Czy opcjonalna śmierć Waldy poróżniłaby Boltonów i Frey’ów?

Co więcej  dzięki Brianne, Sansa i Theon sukcesywnie umknęli pogoni. Chyba wszyscy mieliśmy nadzieję, że jeśli Sansa i Reek przeżyją swój karkołomny skok to wpadną na dziedziczkę Szafirowej Wyspy. W trailerze do sezonu widzimy zaś Sansę otoczona przez wojsko domu Tully, więc raczej możemy się spodziewać, że tam właśnie Brianne ją odprowadzi. W trailerze Sansa mówi również, że ‚odbierze sobie wszystko’.

Moja teoria jest taka – Sansa do tej pory zastraszona i uległa być może jednak nauczyła się czego od Littlefingera. Gdyby Boltonowie i Freyowie się poróżnili, Walder Frey mógłby chcieć podkraść Sansę dla któregoś ze swoich synów (mamy w trailerze scenę uczty w Waldera). Sansa, mając za sobą Riverrun miałaby wówczas doskonałą okazję do zemsty. Pamiętajmy też, że Edmur Tully jest cały czas więźniem w Bliźniakach.

Mielibyśmy kolejne czerwone gody – takie na których zacieralibyśmy rączki z zadowolenia.

Cg5xehSUkAAKZXs

Wątek Arii pominę – za mało jej było w pierwszym odcinku. Przenosząc się natomiast do Kings Landing dostajemy na dzień dobry szczątki Myrcelli, które przywodzi Jamie. W Dorne jesteśmy świadkami śmierci Dorana, w Kings Landing umiera Trystan Martell. Jak nic możemy spodziewać się wojny pomiędzy Lannisterami i Dorne w tym sezonie. Możemy również zakładać, że Lannisterowie spróbują zrobić porządek z bieda-mnichami. Najciekawsze w tych wątkach jest przybycie żmijowych bękarcic do Królewskiej Przystani. Ciekawe ile osób padnie od trucizny zanim ktoś je zabije. Specjalnie napisany pod GoT algorytm zakłada, że pewnikiem jest śmierć Tommena w tym sezonie i muszę się tu zgodzić z komputerem. Zakładam, że Tommen umrze od trucizny żmijowych bękarcic.

Tymczasem Danka zostaje porwana przez hordę. Serial zapowiada odesłanie jej do Dosh Kahleen i raczej możemy być pewni że tak się stanie, ale też raczej nie na długo. Trudno zmusić do czegoś kobietę, która ma smoka.

No i na koniec Mur.. Myślę, że nie tylko ja jestem rozczarowana, że Jon nie ożył magicznie w pierwszym odcinku. No cóż, w końcu nie wszystko można mieć.

Dostaliśmy natomiast coś innego. Na zakończenie serialu zobaczyliśmy Melisandre – ale nie taką jaką ją pamiętaliśmy z poprzednich odcinków wyzywającą i piękną. Po zdjęciu naszyjnika ukazała się naprawdę creepy i przypominająca mumię staruszka. Czy jest to dowód mający pokazać jak potężne są iluzje czerwonej kapłanki? Czy też twórcy chcą nam zwrócić uwagę, na jej pochodzenie? Cóż, jeśli ożywi Jona raczej przymkniemy oczy na jej sylwetkę.

Spekulować dalej chyba nie chcę. Z całą pewnością w tym sezonie będzie się działo wiele. Liczę na to, że niebawem zobaczymy jak Boltonowie i Frey’owie dostają za swoje. Zdecydowanie natomiast czekam na fanowskie teorie. I oczywiście na nowe memy :)

better2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *